Фонд Олександра фон Гумбальдта

19-ого вересня 2013 року в Червоному корпусі Київського національного університету ім. Тараса Шевченка відбулась конференція, яка була присвячена фонду Олександра фон Гумбальдта. Її очолював один з членів головної виборчої комісії в стипендіати даного фонду – професор Кошмаль.

Фонд Олександра фон Гумбальдта являється організацією, яка створена урядом Федеративної республіки Німеччини і фінансується багатьма країнами, зокрема Німеччиною. Головна мета фонду, як зазначає професор Кошмаль, розвиток міжнародного співробітництва між німецькими вузами та кращими вченими з усього світу. Політика спрямована на підтримку різних наукових проектів та пошук найкращих молодих дослідників для роботи в Германії. Для виборчої комісії немає різниці чи робота стосується фундаментальних наук чи прикладних чи навіть сільського господарства, він однаково зацікавлений в усіх проектах. Фінансування проходить як і гуманітарних напрямків досліджень так і природничих чи технічних напрямків.

Фонд Олександра фон Гумбальта гарно фінансується, його бюджет становить 112,5 мільйонів євро на рік. Інвестиції надходять лише від урядів країн, фонд ніяк не залежить від якихось конкретних третіх осіб. Початкова стипендія для студентів східної Європи становить 1650 євро на місяць. Як зазначає професор Кошмаль, самі ж члени виборчої комісії, не отримують ні євро за роботу. На питання розміру стипендії для німецьких студентів, професор красномовно промовчав.

Фонд активно працює, на разі за його підтримки науковими роботами займаються біля 26 000 студентів та аспірантів з 130 країн світу.

Тепер головне питання, яке цікавить, мабуть, кожного читача цієї статті: а що ж потрібно зробити, щоб претендувати на місце стипендіату фонду Олександр фон Гумбальдта?

Перш за все, необхідний свій власний науковий проект, і не просто проект, а продумана робота по дослідженню певної проблеми, яку досі ще ніхто не досліджував. Обов’язково ваш проект та обов’язково оригінальний. Досліджувана проблема не обов’язково має бути актуальною, але потрібно переконати членів виборчої комісії в її корисності. За наявності такої дисертації, потрібно відправити звернення до виборчої комісії з коротким змістом роботи, тобто що саме буде досліджуватися, чому саме ця тема, та, власне, відправити саму роботу. Хоч фонд Олександра фон Гумбальта знаходиться в Німеччині, а саме в Баварії, дисертація має бути оформлена англійською мовою. Для стипендіатів знання німецької мови – необов’язкове, але програмою фонду передбачено надання можливості вивчати її. Термін співпраці з фондом варіюється від 6-24 місяців, в залежності від теми. Поновлення на новий термін можливе лише за умови, що новий науковий проект буде вже з іншої теми.

Політика фонду така, що від наукового співробітника не вимагається в обов’язковому порядку кінцевий результат в дослідженні певної проблеми. Тут вся суть в довірі: якщо Вас обрали, то Вам довіряють і знають, що Ви саме той, хто з цим впорається.

Одного наукового проекту мало, щоб привернути до себе увагу виборчої комісії. Великим плюсом для шансу отримати стипендію фонду є публікація наукових статей, причому не в провінціальних університетських журналах, а в загально відомих. Пріорітетнішими, звісно, є зарубіжні журнали. Публікація в журналі не має співпадати з темою наукового проекту.

Стати стипендіатом фонду Олександра фон Гумбельта може кожен, незалежно від національності та віку. Адже, в фонді співпрацюють не лише студенти різних вузів, але й аспіранти. Сам професор Кошмаль наводить приклад, як одним із стипендіатів став студент однієї з африканських країн, батьки якого жили в пустелі. На протязі 10 років Україна за кількістю студентів, що отримують стипендію даного фонду у відсотковому співвідношенні займає 18-те місце у світі.

Як зазначає професор Кошмаль, авторські права належать лише власнику теми, і право на дослідження наукової проблеми залишається повністю за ним. Фонд Олександра фон Гумбальта лише за міжнародну науку. Німеччина не проти підняти свою науку за рахунок фонду, але ні в якому разі не націоналізовувати її.

Прес-кореспондент НТСА
Аксіо